20 жовтня 2024

Жовтень - місяць обізнаності із раком молочної залози

Group 2230 (1).png

Статистика ВООЗ свідчить, що рак грудей є найбільш розповсюдженим видом раку у всьому світі. В Україні рак молочної залози теж переважає серед жіночих онкологічних хвороб. За даними Інституту раку, кожна 7-8 жінка має проблеми з грудними залозами, але до лікарів звертається занадто пізно: при першому огляді у четверті жінок виявляють метастатичні стадії хвороби, які лікувати надзвичайно важко.

Змінити ситуацію допоможе раннє виявлення хвороби, адже на 1 стадії рак грудей виліковується у 95% жінок.

Як виявити рак молочної залози

Доволі важко самостійно визначити рак МЗ. Симптоми з’являються уже на більш пізніх стадіях захворювання. Про рак молочної залози можуть свідчити безболісні щільні утворення в грудній залозі, виділення із сосків чи деформація соска, зміна шкіри грудей (набряк, відчуття стягнення, почервоніння тощо).

Види раку молочної залози

У більшості випадків рак молочної залози починається в протоках або часточках і називається протоковою карциномою. Становить більшість випадків раку грудей (85%).

Від молекулярно-генетичних особливостей пухлини залежить прогноз перебігу захворювання та особливості лікування.

Враховується наявність або відсутність у пухлинних клітин рецепторів до гормонів естрогену (ER) та прогестерону (PR), рецепторів епідермального фактора росту HER2/neu та інших молекулярних та генетичних маркерів.

Виділяють підтипи:

Люмінальний А. Це пухлини з позитивними рецепторами до гормонів (естроген та/або прогестерон), негативним рецептором HER2, з низьким рівнем білка Ki67. Пухлини є високодиференційованими (G1), як правило, повільно ростуть, хвороба має найкращий прогноз.

Люмінальний B. Позитивні рецептори до гормонів (естроген та/або прогестерон). HER2-позитивні або HER2-негативні з високим рівнем Ki67. Пухлини ростуть швидше, ніж рак люмінального підтипу А, їх прогноз дещо гірший.

Тричі негативний рак молочної залози. Має негативні рецептори до гормонів (естроген та прогестерон) та до HER2. Цей тип раку частіше зустрічається у жінок із мутаціями генів BRCA1 та серед молодих жінок.

HER2-позитивний. Пухлини мають негативні рецептори до гормонів (естроген та прогестерон) та позитивні рецептори до HER2. Пухлини ростуть швидше за люмінальні підтипи, можуть мати найгірший прогноз, проте добре лікуються за допомогою таргетної терапії, спрямованої на білок HER2.

Процес розвитку раку грудей поділяється на 5 стадій:

Нульова стадія. Ракових клітин поза пухлиною немає. Розпізнати рак грудей на цьому етапі вдається дуже рідко.

Перша стадія. Пухлина може досягати в діаметрі до 2 см, визначається в основному лікарем, оскільки самостійно відчути її на дотик важко через відсутність чітких меж.

Друга стадія. Пухлина збільшується до 5 см. Ракові клітини вражають пахвові лімфатичні вузли.

Третя стадія. Пухлина перевищує 5 см. Лімфовузли переважно вражені.

Четверта стадія. Метастази переходять на інші органи – легені, печінку та ін.


Як свідчить статистика, на 1 стадії рак грудей виліковується у 95% жінок, на 2 стадії у 80%, а на 3 стадії – 50%.

Тож спеціалісти наголошують, що раз на рік кожна жінка має проходити обстеження у мамолога. До 40 років – це ультразвукова діагностика, після – обов’язкова щорічна мамографія. Оскільки раннє виявлення та консультація мамолога є передумовою успішного лікування. 

Важливо! Лише профільна консультація лікаря-мамолога може визначити правильну та доказово-обґрунтовану програму індивідуального планового обстеження.

ЗАПИС на консультацію мамолога 093-700-55-73