Емболізація маточних артерій

ЕМБОЛІЗАЦІЯ МАТОЧНИХ АРТЕРІЙ У ЛІКУВАННІ ЛЕЙОМІОМИ МАТКИ В НАЦІОНАЛЬНОМУ ІНСТИТУТІ ХІРУРГІЇ ТА ТРАНСПЛАНТОЛОГІЇ ІМЕНІ О.О. ШАЛІМОВА

Емболізація маточних артерій (ЕМА) стала стрімко входити в практику великої кількості лікувальних установ США, Європи, країн Азії і Близького Сходу. У 1996 році отримала дозвіл FDA в США, а в 2003 році наказом № 582 МОЗ України введена в протоколи лікування фіброміоми матки. Суть ЕМА полягає в припиненні кровотоку по гілках маточних артерій, які кровопостачають міому матки. При цьому гілки, що забезпечують здорову частину міометрія, не страждають. Це можливо завдяки особливостям кровотоку в міомі - кровопостачання вузлів здійснюється з судинної мережі, навколишнього міому по периферії.

Ці судини мають діаметр до 0,5 мм, тобто в кілька разів більше, ніж артерії нормального міометрія. Після введення в ці судини спеціальних емболізаційних частинок, розміром 500-700 мкм, міома втрачає кровопостачання, і відбувається її заміщення сполучною тканиною - фіброз, яке призводить до значного зменшення і / або зникнення міоми і її проявів. Так як діаметр артерій, які кровопостачають тканину матки значно менше, то частки в них не проходять і сама матка не страждає. При ЕМА міоматозні вузли не видаляються. Емболізаційні частинки перекривають судини, і міома, втрачаючи рідку частину значно зменшується і ущільнюється, при цьому повністю відсутні кровотечі і симптоми здавлення.

ОСОБЛИВОСТІ ТА ПЕРЕВАГИ МЕТОДУ

 • Надзвичайно безпечний і малоінвазивний метод лікування, який не потребує наркозу
 • Втручання високоефективне більш ніж в 98,5% випадків (тобто після ЕМА не потрібно повертатися до питання про лікування міоми матки)
 • Відбувається негайне поліпшення симптоматики
 • Міоми не виникають повторно (на відміну від міомектомії, для якої ймовірність рецидиву сягає 30-40%)
 • Короткий час перебування в лікарні, зазвичай до 3-4 днів
 • ЕМА не є операцією, проводиться під місцевою анестезією і займає в середньому 15 хвилин
 • Вкрай низька ймовірність будь-яких ускладнень. За даними порівняльних досліджень, ризик будь-яких ускладнень в 20 разів нижче, ніж при лікуванні міоми іншими хірургічними втручаннями
 • Матка не видаляється
 • Зберігається здатність до дітородіння

МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ ЕМБОЛІЗАЦІЇ МАТОЧНИХ АРТЕРІЙ В НАЦІОНАЛЬНОМУ ІНСТИТУТІ ХІРУРГІЇ ТА ТРАНСПЛАНТОЛОГІЇ ІМЕНІ О.О. ШАЛІМОВА

 • Емболізація виконується в спеціально обладнаній рентгеноопераційній, оснащеній ангіографічним апаратом. Виконують емболізацію НЕ гінекологи, а ендоваскулярні хірурги. Це пов'язано з тим, що методика ЕМА вимагає кваліфікації в області судинної хірургії і радіології.
 • Практично безболісна процедура і виконується під місцевою анестезією. Єдиним впливом є місце пункції артерії. Для цього після попередньої місцевої анестезії розчином льодокаїну через невеликий (1,5 мм) прокол шкіри у верхній частині стегна або лівого зап'ястя в артерію вводиться тонкий катетор (1,2 мм), який під рентген контролем вводиться безпосередньо в маткові артерії.
 • Потім через катетор вводяться частинки емболізаційного препарату, який перекриває судини, що живлять міому. Емболізаційні частки вводяться по черзі (в праву, в ліву маткові артерії) і поводять себе як абсолютно інертна речовина, яка механічно перекриває артерії, що живлять вузли.
 • Процедура може тривати від 10 до 40 хвилин в залежності від варіанту відходження маткових артерій і досвіду хірурга. Але як правило, її тривалість не перевищує 20 хвилин.
 • ЕМА - практично безболісне втручання. Завдяки місцевій анастезії пункція артерії не викликає ніяких відчуттів. В процесі виконання процедури можливо періодична поява почуття тепла, в нижніх відділах живота, попереку. Так діє контрастна речовина, яку вводить хірург для визначення відходження судин.
 • Важливо відзначити, що використовуваний емболізаційний препарат абсолютно безпечний, біологічно інертний і не може викликати алергічних реакцій. Зараз існує кілька видів препаратів для емболізації. Вибір коректного препарату є важливим завданням.

РЕЗУЛЬТАТИ ЕМБОЛІЗАЦІЇ МАТОЧНИХ АРТЕРІЙ

Першим проявом ефективності ЕМА є нормалізація симптомів. Безпосередньо після втручання нормалізуються менструальні кровотечі, зменшується їх об'єм, хворобливість і тривалість. Симптоми здавлення також зменшуються і зникають, цей процес трохи більш тривалий і може тривати до декількох місяців. Зменшення міоматозних вузлів, а також загальних розмірів матки найбільш активно відбувається протягом перших 6-8 місяців після ЕМА. В середньому, до року обсяг вузлів зменшується більш ніж в 5 разів. Невеликі міоми зникають повністю. Вже через 2 тижні після ЕМА, міом як таких не залишається - вони заміщуються сполучною тканиною. Ці рубцеві вузли активно зменшуються і не здатні викликати симптоми або рости знову. Важливою особливістю ЕМА є також відсутність ризику рецидиву захворювання після втручання. Це пов'язано з тим, що при ЕМА вплив відбувається на всі вузли, незалежно від їх розміру. В даний час є позитивні дані спостереження великої кількості пацієнток у віддаленому періоді - понад 98% жінок після ЕМА не потребують додаткового лікування з приводу міоми матки.

ПОСТЕМБОЛІЗАЦІЙНИЙ ПЕРІОД

Незважаючи на те, що сама ЕМА - практично безболісна процедура через 1-2 години виникають досить сильні болі, що тягнуть в нижніх відділах живота. Ці відчуття є наслідком ішемії клітин міоми. Хворобливі відчуття тривають кілька годин і адекватно купіруються знеболюючими препаратами.

Крім цього, в перші дні після ЕМА може підвищуватися температура (до 37-38). Також можлива слабкість і відчуття нездужання. Проте, всі ці симптоми, відомі як постемболізаційний синдром, швидко проходять, не становлять загрози для здоров'я і жодним чином не відносяться до ускладнень втручання.

ПОБІЧНА ДІЯ ТА УСКЛАДНЕННЯ ЕМБОЛІЗАЦІЇ

Емболізація міоми матки - дуже безпечна процедура, ризик будь-яких ускладнень в десятки разів нижче ніж після хірургічного лікування і не перевищує 1%. За даними серії досліджень ускладнення виникають після ЕМА приблизно в 20 разів рідше, ніж після будь-якого варіанту хірургічного лікування міоми матки (включаючи лапароскопічні операції). На жаль, деякі гінекологи, які не мають можливість застосовувати будь-які інші методи лікування міоми матки крім хірургії нерідко лякають пацієнтів великою кількістю ускладнень після емболізації. Це в корені невірно і є введенням пацієнтів в оману.

Найчастішою проблемою після ЕМА є утворення гематоми (синці) на стегні в місці пункції артерії. Це ускладнення не вимагає додаткового лікування і проходить протягом 1-2 тижнів.

Крім того, з 2015 року в нашому відділенні процедура ЕМА виконується через променеву артерію на лівій руці, що дуже комфортно для пацієнтки, дозволяє вставати через 2 години після операції і виключає необхідність вимушеного положення лежачи на спині, як при використанні стегнового доступу.

Не більше, ніж у 3% пацієнток в перші 3-6 місяців після емболізації міоми матки можливе порушення регулярності менструального циклу або транзиторна (тимчасова) аменорея. Необхідність повторної емболізації при великих розмірах вузлів або особливостей їх кровопостачання виникає приблизно в одному з 100 випадків.

Важливо підкреслити, що ймовірність розвитку ускладнень, які можуть викликати до хірургічного лікування, не перевищує одного випадку на приблизно 800 ЕМА.

ФЕРТИЛЬНІСТЬ

Емболізація не позбавляє жінок здатності до дітородіння. Очевидно, що після гістеректомії про народження дітей мова не йде, проте навіть після міомектомії часто виникає безпліддя, пов'язане з утворенням спайок в матці і навколо неї.

Багато жінок у всьому світі народжують здорових дітей після ЕМА. У нас також є хороші результати щодо вагітності і пологів після ЕМА. Багато жінок не мали можливості народити без проведення процедури ЕМА, в більшості клінік їм рекомендували тільки видалення матки. Планування вагітності оптимально через рік після ЕМА.

Контактна інформація:rsurgery@evsu.org

(044) 454 20 65