20 лютого 2025

Врятована нирка

photo_2025-02-20_09-54-46.jpg

Нашому пацієнту в 2003 році видалили праву нирку з приводу злоякісної пухлини, після чого він регулярно проходив обстеження (що є вкрай важливих для усіх онкохворих, навіть після радикальної операції), але протягом останніх 6 років відмовився від них.

До лікаря звернувся лише тоді, коли відчув порушення сечовипускання. На УЗД в єдиній нирці було виявлено декілька новоутворень. Існувала вагома загроза її втратити і перейти на пожиттєвий гемодіаліз. Щоб зберегти функцію нирки, фахівцями профільного медичного закладу було виконано надскладну операцію - резекцію вогнищ пухлини зі збереженням більшої частини нирки. На превеликий жаль, це втручання ускладнилося пошкодженням судин нирки з формуванням артеріовенозної фістули, що спричиняла значні кровотечі з сечового міхура (гематурію).

Артеріовенозна фістула - це співустя, що безпосередньо з'єднує вену і артерію. У нормі ці елементи кровоносної системи не з'єднуються. У здорових людей кров з артеріального русла спочатку прямує до капілярів, а вже з них збирається у вени. Небезпека артеріовенозних фістул полягає в тому, що велика маса артеріальної крові постійно потрапляє у венозне русло.

В подібних випадках єдиним шансом на порятунок нирки є закупорка пошкодженої судини через катетер, тобто ендоваскулярно.

В нашому високоспеціалізованому ендоваскулярному відділі Центру пацієнту через прокол стегнової артерії в артерію єдиної лівої нирки проведено катетер спеціальної форми. Під контролем рентгену в ниркову артерію введено контрастну речовину, що дозволило, як на мапі, побачити пошкоджену артеріальну гілку. Оскільки вона була досить тонкою і звивистою, в катетер проведено трубку меншого діаметру - мікрокатетер, за допомогою якого і вдалося дістатися до пошкодженої судинки і запломбувати її спеціальним пристроєм - мікроспіраллю.

Після 3 діб нагляду пацієнт був виписаний без ознак кровотечі з нормальними показниками функції нирки.