19 квітня відзначається Всесвітній день печінки. Печінка — один з найважливіших органів в організмі людини. Ось деякі факти про неї:
Печінка дорослої людини може важити від 1,3 кг до 1,6 кг. Це становить близько 2% маси тіла (другий за величиною орган після шкіри).
Печінка не суцільна.
Вона складається з 2 часток: правої та лівої, якщо більш детально анатомічно, то 4 частки – більші права та ліва частки, а також менші хвостата та квадратна частки. Далі розділяються на тисячі часточок — крихітних сегментів із власними протоками.
Печінка – це найбільша залоза людського організму, адже печінка виділяє жовч (за добу виділяється близько 1 л). Печінка фільтрує токсини, хімічні речовини з організму, які утилізуються разом із жовчю.
Печінка – творець білків, які вкрай необхідні для правильної роботи нашого організму. Навіть ферменти і коагулянти (фактори згортання), без яких не утворились би тромби для зупинки кровотечі, секретуються печінкою.
Рівні глюкози та аміаку у плазмі крові регулюються печінкою. Якщо процес порушується, у людини виникає так звана печінкова енцефалопатія, що, зрештою, може призвести до коми.
Печінка допомагає у метаболізмі гормонів. Також зберігає вітаміни та мінерали. Вітаміни A, D, E, K та B12 разом із залізом та міддю зберігаються в печінці.
Крім того, печінка – це унікальний орган, який володіє здатністю до регенерації.
Згідно статистики ВООЗ 30% населення планети мають хронічні захворювання печінки. Найпоширенішими захворюваннями є вірусні гепатити, алкогольна хвороба печінки, жировий гепатоз, цироз, пухлини печінки.
За останнє десятиліття в Україні також суттєво (на 77%) зросла захворюваність на хронічні гепатити.
На щастя, вірусний гепатит А не здатний переходити в хронічну форму. При адекватному лікуванні менш, ніж за півроку, організм повністю відновлюється після даного захворювання і печінка повертається до повноцінного функціонування.
При цьому гепатит В частіше призводить до розвитку онкологічного захворювання – гепатоцелюлярної карциноми частіше, ніж гепатит С. А останній, в свою чергу тримає першість у сприянні розвитку цирозу печінки.
За статистикою з діагнозом гепатит С у світі проживає 71 млн. людей. Більшість зазнали тяжких наслідків у вигляді цирозу, пухлин печінки. Це пояснює такий високий показник летальності (близько пів мільйона випадків щороку).
Для пацієнтів із запущеною стадією цирозу трансплантація печінки стає єдиним рішенням. Трансплантацію рекомендують, коли інші методи вже не ефективні, а пошкодження печінки настільки значне, що функціонування органу відновити неможливо.
У нашому Центрі за останні 5 років виконано 132 трансплантації печінки. Щороку наші фахівці проводять більше 1000 операцій для порятунку цього надважливого органу.