Наукові відділи та клінічні відділення
Наукові відділи та клінічні відділенняВідділ анестезіології та інтенсивної терапіїВідділ торако-абдомінальної хірургіїВідділ трансплантації ниркиВідділ трансплантації та хірургії серцяВідділ хірургії підшлункової залози, лапароскопічної та реконструктивної хірургії жовчовивідних протокВідділ трансплантації та хірургії печінкиВідділ мікросудинної, пластичної та відновлювальної хірургіїВідділ хірургії магістральних судинВідділ хірургії поєднаної патології та захворювань заочеревинного просторуВідділ рентген-ендоваскулярної хірургії, інтервенційної кардіології та реперфузійної терапіїВідділ променевої та функціональної діагностикиВідділення ендоскопіїВідділення інтервенційної радіологіїВідділення онкологіїВідділення гострих мозкових станівВідділення променевої терапіїВідділення ультразвукової і функціональної діагностики та пункційних методів лікуванняВідділ лабораторної діагностикиВідділ патологічної анатомії та цитологіїВідділ науково-організаційної роботи та інформаціїВідділ експериментальної хірургіїВідділ амбулаторної нефрології та діалізуЗагальні клінічні підрозділи

Відділ патологічної анатомії та цитології

Опис відділу Співробітники відділу
Кропельницький.webp
Завідувач відділення патологічної анатомії та цитології

Кропельницький
Владислав Олександрович

Основні напрямки науково-практичної діяльності:

У відділенні патологічної анатомії та цитології щорічно досліджується матеріал від більше ніж 4000 пацієнтів, аналізуються більше 15000 гістологічних препаратів/парафінових блоків, проводиться дослідження 3 000 цитологічних діагностичних об’єктів. Багатопрофільність хірургічної клініки Інституту визначає діапазон і напрямки клінічних досліджень. У відділенні проводяться дослідження матеріалів патологічних процесів стравоходу, шлунку, кишківника, підшлункової залози, печінки, жовчного міхура та жовчовивідних шляхів, позаорганних пухлин черевної порожнини та заочеревинного простору, нирок та сечовивідних шляхів, легені та бронхів, щитоподібної залози, наднирників, лімфатичних вузлів, судин, статевих органів. Переважають дослідження IV-V категорії складності.

Щорічно виконується близько 800 експрес-гістологічних досліджень для оцінки країв резекції, верифікації первинного пухлинного процесу. Окреме місце посідає експрес-гістологічна оцінка придатності органів для трансплантації, для забезпечення якої налагоджена цілодобова служба чергування.

У відділенні виконується широкий профіль імуногістохімічних досліджень (наявно 110 антитіл) операційного та біопсійного матеріалу для встановлення гістогенезу пухлин, прогностичних та провісних маркерів перебігу пухлинних процесів, оцінки реакцій відторгнення трансплантованих органів.

Велика увага приділяється поглибленому дослідженню органів та органокомплексів, що були видалені з приводу онкологічних процесів для наближення до світових стандартів. Особливе місце займає вивчення регіонарних лімфоколекторів, метастатичне ураження яких є одним з основних несприятливих факторів перебігу онкологічного процесу, а також маркування та дослідження країв резекції, зокрема у випадках роботи з матеріалом панкреатодуоденектомії з приводу раку підшлункової залози.

В лабораторії використовується найбільш точна, морфологічна, діагностика гелікобактеріозу (Helicobacter pylori) - інфекції, яка суттєво впливає на перебіг виразкових процесів в шлунку та дванадцятипалій кишці.

Співробітники лабораторії мають унікальний досвід використання кількісних морфологічних методів для клінічної та доклінічної діагностики.

Дослідження мазків периферичної крові з пальця з використанням сучасних комп’ютерних технологій дозволяє визначити вираженість ендогенної інтоксикації, ефективно прогнозувати виникнення ускладнень у післяопераційному періоді, проводити моніторинг пацієнтів після трансплантації, виявити активність вірусної інфекції, виявити причини хронічної втоми, поганого самопочуття у людей, які не мають якихось певних проявів хвороби і не знають до лікаря якого профілю їм слід звернутись.

За останні 10 років в лабораторії захищено 6 кандидатських дисертацій, виконано морфологічні фрагменти багатьох науково-дослідних та дисертаційних робіт. Розроблено методику оцінки кількісних морфологічних параметрів на основі системного аналізу. Опубліковано більше 300 наукових праць, зареєстровано 16 винаходів та авторські права на науково-практичні розробки.